KRAKOV, NIEPOKALANOV, ČENSTOHOVA, HARMEŽE, OSWIECIM, AUSCHWITZ
Duhovno in strokovno vodstvo: p. Danilo Holc in p. dr. Igor Salmič
Termin | Št. oseb | Cena | Sklic |
---|---|---|---|
23.06.2025 – 27.06.2025 | 45 oseb | 479,00 € | |
23.06.2025 – 27.06.2025 | 35 oseb | 539,00 € |
Odhod avtobusa v zgodnjih jutranjih urah iz dogovorjenih krajev. Vožnja v Avstrijo, mimo Dunaja na Češko ter naprej na Poljsko do KRAKOVA, kjer obiščemo novozgrajeno svetišče sv. papeža Janeza Pavla II., ki so ga slovesno blagoslovili ob njegovi beatifikaciji v letu 2011. Cerkev je namenjena ohranjanju spomina na življenje in nauk nekdanjega papeža, ki je bil pred tem krakovski nadškof. Osrednja znamenitost svetišča je relikvija – steklenička njegove krvi, shranjena v kristalni posodi, ki so jo vgradili v oltar v spodnji cerkvi, ter veličastni mozaiki. Maša. Večerja in nočitev v hotelu.
Zajtrk. Vožnja v Lagiewnike, obisk groba sestre sv. Faustine Kowalske, poslanke Božjega Usmiljenja. Danes je njen grob cilj romarjev iz Poljske in drugih krajev sveta. Po maši se odpravimo v središče Krakova. Z ogledi zgodovinskega in kulturnega središča Poljske pričnemo na gradu Wawel nad reko Vislo. Obiščemo katedralo z grobnicami kraljev ter pomembnih Poljakov, se sprehodimo do enega najlepših renesančnih grajskih dvorišč v Evropi ter nadaljujemo skozi staro mestno jedro, ki je zagotovo biser med evropskimi mesti. Na osrednjem trgu Rynek Glowny obiščemo Marijino katedralo s petsto let starim oltarjem – draguljem rezbarske umetnosti, srednjeveški trg s tržnico, staro univerzo, škofijsko palačo, …. Nekaj prostega časa za kosilo in vožnja do našega naslednjega romarskega cilja NIEPOKALANOV (mesto Brezmadežne). Nastanitev v romarskem domu, večerja in nočitev.
Zajtrk. Na podarjenem ozemlju blizu Varšave je sv. p. Maksimiljan Kolbe pred II. sv. vojno zgradil barakarsko naselje, iz katerega je kasneje nastal samostan bratov minoritov. Poimenoval ga je Mesto Brezmadežne. V takrat moderni tiskarni so tiskali časopis Vitez Brezmadežne, ki se je razširil v vse evropske dežele in tudi na Japonsko. Ogledamo si muzej sv. Maksimilijana, staro leseno kapelo, eno prvih samostanskih zgradb, pokopališče ter radijsko in gasilsko postajo. Dan zaključimo z večerno sv. mašo in večerjo. Pred nočitvijo pa bo priložnost za skupno adoracijo.
Po zajtrku slovo od Niepokalanova in vožnja do ČENSTOHOVE, največjega poljskega romarskega središča. Na Jasni gori sredi mesta stoji mogočna Marijina bazilika z znamenito ikono “Črne Marije” iz 14. stol., ki ji pripisujejo čudežno moč. V pavlinskem samostanu si ogledamo bogato zakladnico, muzej in refektorij. Po maši in kosilu v romarskem domu sv. Janeza Pavla II. bo še dovolj časa za osebne pobožnosti, nakup spominkov ter osebni obisk znamenitosti ob svetišču. Pot nadaljujemo do kraja HARMEŽE blizu Oswiecima (Auscwitza). Nastanitev v romarskem domu – minoritskem centru spomina na sv. Maksimiljana Kolbeja in večerja. Po želji si lahko v kletnem prostoru cerkve ogledate vodeno razstavo Mariana Kolodzieja, enega redkih preživelih jetnikov s številko 432, ki je bil med prvimi deportiran v Auschwitz.
Po zajtrku obiščemo koncentracijsko taborišče Birkenau v Brzezinki. Med barakami se bomo sprehodili do krematorijev in osrednjega spomenika. Možnost osebne molitve in sprehod po taborišču (kraj smrti sv. Edith Stein). Po kosilu v romarskem domu voden ogled AUSCHWITZA, koncentracijskega taborišča iz II. svetovne vojne, ki nas s svojim pričevanjem spomni na grozote vojne in smrti nad štiri milijone ljudi, med njimi tudi sv. Maksimilijana Kolbeja, ki je tukaj umrl mučeniške smrti. Po večerji slovo od Poljske in povratek proti domu. Mimo Ostrave, Brna in Dunaja se v kraje odhoda vrnemo v jutranjih urah naslednjega dne.
Začeli smo pri Mariji (Čenstohova) in z njeno pomočjo nadaljevali pri njenih častilcih: Faustini Kowalski, Janezu Pavlu II. in Edith Stein. Obogateni z njihovim zgledom in njihovo pomočjo se vračamo v lepši vsakdan.